Odvetrané fasády rodinných domov – pohľad architekta
Odvetrané fasády rodinných domov
Pri moderných rodinných domoch sú stále vo väčšej obľube rôzne fasádne obklady. V tomto článku popíšem možnosti pre veľkoformátové odvetrané fasády domov. Všetky popisované materiály sa robia často vo formátoch väčších ako 3m a pritom sú tenké. Preto sú v prepočte na 1m2 ľahké. Dosky sa vždy kotvia na podkladný rošt a aj preto ich pomerne častejšie môžete vidieť na drevostavbách ako na murovaných domoch.
Kompozitné dosky
Kompozitné dosky sa skladajú z krycích plechov a vnútorného plastového alebo minerálneho jadra. Ako krycie plechy sa najčastejšie využívajú hliníkové plechy. Ale vyrábajú sa aj s medenými, oceľovými a titanzinkovými plechmi. Kompozitné dosky je možné dokonca ohýbať pre zaoblené fasády. Asi najznámejší zástupca medzi nimi je značka Alucobond, ale samozrejme je viacero výrobcov. Ďalšími príkladmi sú značky Neobond alebo iBOND.
Kompaktné dosky
Kompaktné dosky sú vyrobené z vrstiev vláknitej výstuže (papier) a tieto vrstvy sú impregnované vytvrdzovacou živicou. Sú lisované pri vysokej teplote a tlaku. Preto sa označujú ako HPL = High Pressure Laminates, čiže vysokotlaké lamináty. HPL dosky sú vysoko odolné a vyznačujú sa vysokou životnosťou s minimálnym nárokom na údržbu. Dokonca niektoré majú aj veľkú odolnosť voči sprejerom. Výrobcovia ponúkajú veľkú farebnú škálu a aj štruktúru povrchovej úpravy.
Spomeniem asi najznámejšie značky a výrobcov kompaktných dosiek. Fundermax, Kronospan HPL, Kronoplan HPL a Trespa.
Fundermax vyrába zaujímavé dekory v imitácií dýhovania. Táto fotka síce nie je z rodinného domu, a ani neviem presne, o aký presne ide výrobok (či kompaktné dosky, alebo niečo iné), ale takto to potom môže vyzerať v dekore dýhy. Ide o hotel Panorama Resort na Štrbskom plese, kde som si to narýchlo pred turistikou nacvakal 🙂
Vláknocementové DOSKY
Ďalším zástupcom veľkoformátových fasádnych dosiek sú vláknocementové dosky. Sú zložené z vlákien papiera a cementu. Papier zabezpečuje pružnosť a cement zase pevnosť dosiek. Dosky sú plne recyklovateľné, napríklad v rozdrtenom stave ako prímes do betónu, alebo ako stratené debnenie na šalovanie. Aj veľké formáty majú hrúbku len 8mm. Vláknocementový materiál je zafarbený v celej svojej štruktúre, čo je výhoda pri rezaných hranách, alebo pri oškreninách.
Medzi vláknocementové dosky patrí aj značka Cembrit, ktorý sme už použili v niekoľkých našich projektoch. Napríklad veľmi elegantne pôsobí biely na rodinnom dome v Kováčovej:
Na dome v Záhorskej Bystrici je zase sivý:
Okrem Cembritu vám pravdepodobne niečo hovorí Eternit. Súčasný nástupca dosiek Eternit je EQUITONE. EQUITONE je vyrábaný a dodávaný v maximálnej veľkosti 3,1 x 1,25 m a dá sa rôzne tvarovo naformátovať rovnako ako aj Cembrit, perforovať, frézovať pomocou CNC strojov alebo potlačiť.
Cementotrieskové dosky
Osobne som sa zatiaľ so zástupcom cementotrieskových dosiek stretol len s výrobcom značky CETRIS. Cementotrieskové dosky majú oproti vláknocementovým doskám v sebe namiesto papiera drevené triesky.
Cetris tiež vyrába rôzne farebnosti a štruktúry povrchov. Často sa ale používa úplne najzákladnejší Cetris Basic v sivej farbe. Je bez povrchovej úpravy a v najnižšej cene. Do exteriéru ale úplne bezproblémovo používaný.
Cetris dosky oproti vláknocementovým doskám nie sú farbené v celej svoje štruktúre. Sú upravené farebne len na povrchu farbami alebo dekoračnými mozaikovými omietkami. Treba preto počítať, že pri rezaní hrana rezu nemá rovnakú farbu ako doska. Hrana sa buď zatiera farbou, alebo ostáva v sivom prevedení.
Dosky z porcelánovej kameniny
Pre mňa zaujímavou novinkou pre fasády rodinných domov sú dosky Laminam Esterna. Sú vyrobené z porcelánovej kameniny zhutnením materiálu a jeho následným vypaľovaním v elektrickej peci. Dosky vyrobené týmto spôsobom sú podľa výrobcu perfektne rovné a neskôr sa dajú presne rezať alebo orezávať. Vyrábajú sa v rozmeroch 1000x3000mm a v hrúbke od 3mm. S touto doskou zatiaľ v ateliéri skúsenosti nemáme, ale parametre od výrobcu vyzerajú naozaj zaujímavo.
Plechová fasáda
Možno si poviete, že na rodinný dom plechová fasáda nepatrí, ale pri rozumnom použití je toto tiež dobrá cenová alternatíva k vyššie popísaným. Napríklad na jednom dome investori po cenových kalkuláciách namiesto Cembritu nakoniec zrealizovali časť fasády z plechového systému Dekmetal. Fotka je síce ešte z rozostavaného stavu, ale pre predstavu je dobrá: