Odvetraná fasáda

Čo je odvetraná fasáda?

Fasáda ako vonkajšia časť budovy je najdôležitejšou súčasťou architektúry. Okrem moderného dizajnu, ktorý dodáva vašim budovám, fasáda zohráva dôležitú úlohu pri odolnosti voči poveternostným vplyvom, dlhovekosti budovy a jej prispôsobovaní rôznym  oblastiam podľa zasadenia budovy v krajine. 

odvetrana fasada

Správne  navrhnutá fasáda budovy môže účinnejšie vykonávať svoju predurčenú funkciu a tak posytnúť  majiteľov ideálnu vnútornú klímu počas každého ročného obdobia. 

„Svieža počas leta a teplá počas zimy“

Odvetrané fasády  ponúkajú priestor medzi vonkajšou vrstvou ( dekoračným panelom ) a vnútornou vrstvou (izoláciou), ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu (vetranie). Vďaka obloženiu s odvetranou fasádou dodáte vašej budove celý rad výhod, vrátane udržiavania teploty a prevencie proti vlhkosti.

„Odvetraná fasáda umožňuje prechod vlhkosťi z interiéru do vonkajšieho prostredia a zároveň neumožňuje, aby sa dostala dovnútra vašej obytnej plochy „

Odvetraná fasáda má okrem veľkého množstva praktických výhod aj dizajnové pozitívum.  S použitím obkladových prvkov rôznych výrobcom a rôznych materiálov môžete vytvoriť typ fasády priamo na mieru. Na výber máte jednofarebné prevedenia, rôzne drevodekory alebo moderné imitácie materiálnych povrchov a to všetko tak v matnom a taktiež lasklom prevedení. Či už máte radi modernú architektúru alebo klasickejšie prevedenie, s odvetranou fasádou dosiahnete akýkoľvek vami preferovaný  vzhľad. Obklady na odvetrané fasády sa vyrábajú väčšinou vo viacerých formátoch, ktoré je možné ešte veľkostne upraviť podľa potreby a požadovaného dizajnu. Teda v kombinácii rôznych formátov,  dekorov a povrchov môžeme povedať, že pri tvorbe vašej odvetranej fasády máte neobmedzené možnosti. 

Z čoho sa skladá odvetraná fasáda

Odvetranú fasádu tvorí viacero častí. Minerálna vlna je prvou vrstvou, ktorá sa dotýka steny a ponúka tepelnú a akustickú ochranu vašej budovy. Difúzna fólia je ďalšou súčasťou izolačnej vrstvy. Známa aj ako parozábraná fólia a  je to tenká membrána, ktorá umožňuje vlhkosťi pohybovať sa jedným smerom (zvnútra smerom von), ale zabraňuje tomu, aby sa pohybovala v inom smere  (zvonka smerom dnu). Difúzna fólia je hlavnou prevenciou pre vstup vlhkosti do vašej obytnej plochy.Hliníková konštrukcia je základnou súčasťou vetranej fasády a taktiež miestom, kde sú vonkajšie panely uchytené a upevnené. 

Teda slúži ako skelet pre  fasádne panely a preto je dôležitou súčasťou odvetranej fasády.
Poslednú vrstvu tvoria obkladové panely.Sú vonkajšou a najviditeľnejšou časťou fasády. Okrem ochrany všetkých predošlích vrstiev pred vplivmi vonkajšieho prostredia prinášjú krásu budove a dodávajú fasáde jej celkový vzhľad a identitu. Keďže práve táto posledná vrstva  prichádza do kontaktu s vonkajšími faktormi, ako je podnebie, fyzická alebo chemická námaha a ďalšie , preto by práve tieto panely mali byť kvalitné a dlhotrvácne.